Bio-C.L.A. z zieloną herbatą to ekstrakt z liści zielonej herbaty (camemellia sinensis) i sprzężony kwas linolowy (C.L.A.). Zielona herbata jest bogatym, naturalnym źródłem witamin (głównie: A, B1, B2, C) oraz wielu związków mineralnych i pierwiastków śladowych.
Zawarte w herbacie biologicznie aktywne substancje: polifenole i katechiny, mają działanie antyoksydacyjne. Ważnym aspektem w działaniu zielonej herbaty, a w szczególności zawartych w niej katechin, jest silny wpływ na metabolizm energetyczny organizmu. Zwiększone wydatkowanie energii przejawia się poprzez zwiększenie spalania tłuszczu oraz znaczną produkcję ciepła. Stwierdzono, że stosowanie ekstraktu powoduje zwiększenie wydatkowania energii nawet o 4 proc., co może być równoznaczne z utratą około 100 kalorii dziennie nawet bez wysiłku fizycznego. Należy jednak zwrócić uwagę, że każde działanie pacjenta w kierunku utraty nadmiernej masy ciała, które jest możliwe przy ujemnym bilansie energetycznym, powinno być połączone z dietą redukującą liczbę kalorii oraz regularnym treningiem fizycznym. Szczególną właściwością zielonej herbaty jest obniżenie apetytu połączone z uczuciem sytości przez pacjenta, a to przecież wpływa na znaczne ograniczenie ilości spożywanych pokarmów.
Niezwykle ważnym składnikiem produktu Bio-C.L.A. z zieloną herbatą jest sam C.L.A., czyli sprzężony kwas linolowy. Jest on naturalnym kwasem tłuszczowym, występującym głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Kwas ten znany jest od ponad 20 lat, kiedy to amerykańscy naukowcy wykryli go w mięsie wołowym. Dość szybko wykazano również jego obecność w serach i innych produktach mlecznych.
Sprzężonemu kwasowi linolowemu przypisuje się wielokierunkowe korzystne działania, w tym właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Przeciwdziała on rozwojowi zmian miażdżycowych indukowanych drogą pokarmową, a także działa antymutagennie. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, przejawiającym się m.in. podwyższaniem stężenia glutationu, C.L.A. może chronić błony komórkowe przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu, jak również hamować procesy aterogenne oraz nowotworzenie. Sprzężony kwas linolowy pozytywnie wpływa także na układ immunologiczny, stymulując siły obronne organizmu.
Najlepiej zbadana i udokumentowana właściwość C.L.A. to jego zdolność do redukowania tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicy brzusznej), zwiększania masy mięśniowej i poprawy przemiany materii. Badania in vitro wskazują, że sprzężony kwas linolowy może być inhibitorem syntazy kwasów tłuszczowych, kompleksu enzymatycznego biorącego udział w metabolizmie lipidów. Stwierdzono, że przyjmowanie C.L.A. w czasie odchudzania korzystnie wpływa na samopoczucie, a także zapobiega wzrostowi masy ciała po zakończeniu diety. Badania wskazują, że związek ten obniża poziom triglicerydów, cholesterolu i glukozy w surowicy krwi.