Prof. Michał Tomczyk
Farmaceuta, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki farmaceutyczne, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Studia farmaceutyczne ukończył w roku 1995 na Wydziale Farmaceutycznym ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracę naukową w Zakładzie Farmakognozji AMB rozpoczął jeszcze w trakcie studiów, gdzie zatrudniony był kolejno na stanowiskach studenta-stażysty, asystenta, oraz adiunkta. Posiada specjalizację z farmacji aptecznej. Od 2007 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Farmakognozji UMB. W latach 2016-2019 był Prodziekanem do Spraw Rozwoju Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 2019-2020 pełnił funkcję Prodziekana do Spraw Nauki, Kolegium Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W kadencji 2020-2024 był członkiem Senatu UMB. Od 2018 roku jest członkiem Zespołu Analizy Farmaceutycznej, Biomedycznej i Produktów Naturalnych Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz Zespołu ds. Akredytacji i Programu Kształcenia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Prof. Tomczyk jest czynnym członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych w tym Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, The Society for Medicinal Plant and Natural Products Research (GA) oraz The Phytochemistry Society of Europe (PSE). Od roku 2018 do chwili obecnej jest redaktorem naczelnym jedynego międzynarodowego polskiego czasopisma farmaceutycznego indeksowanego w JCR, Acta Poloniae Pharmaceutica-Drug Research. Jego autorski projekt Fabryka leków – od pomysłu do produktu dla uzdolnionej młodzieży licealnej został objęty finansowaniem NCBR w latach 2019-2023.
Dorobek naukowy Prof. Tomczyka obejmuje ponad 150 publikacji naukowych o łącznym IF wynoszącym 465,229 oraz 9919 pkt MNiSW, zaś indeks Hirscha wg Scopus/Web of Science odpowiednio h = 31/30. Jest promotorem 6 zakończonych przewodów doktorskich. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz uhonorowany wieloma odznaczeniami w tym medalem Naczelnej Rady Aptekarskiej – im. Prof. Bronisława Koskowskiego za zasługi dla aptekarstwa (2015 r.), nagrodą Ministra Zdrowia za cykl prac będących podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego (2016 r.), medalem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – medal im. Ignacego Łukasiewicza (2017 r.) oraz odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2020 r.). W latach 2021-2023 jest wymieniany w gronie naukowców z całego świata (Lista Top 2%) opracowywanej przez kalifornijski Stanford University (USA) we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies. Lista tworzona jest w oparciu o dorobek naukowy, a kryteriami oceny są m.in. liczba cytowań przez innych autorów, indeks Hirscha czy też pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji.